16 11 2011

Caillou neden bu kadar çok seviliyor.

Genelde çizgi filmlerin bir pedagojik altyapısı yok. Oysa Kahramanımız Caillou'da cümleler çok kısa, anlaşılabilir ve mantık sırası çok iyi bir şekilde planlanmış. Bu da gösteriyor ki, film bir pedagojik altyapı ile hazırlanmış. Uzman psikologlar sürekli çizgi filmin yapımında bulunmuşlar.  Uz Uuu 

 

.

Özellikle çocuklar senaryodaki aile kavramına özenti duyuyor. Hatta büyükle bile bu aileye özenti duyuyor. Çocuk Caillou'nun ailesindeki gibi kavga dövüşsüz, mükemmel anlaşan, arada kızılsa bile dayağın asla olmadığı bir aile istiyorlar.

Çizgi filmin renk seçimi harika. En çok üç veya dört ana renk kullanılmış, pastel renkler ve ara tonlar yok. Bu ise gözü yormuyor ve algıyı artırıyor. Çocukların dikkatini renklerden ziyade konuya çekmek istiyorlar. Yoksa pırıl pırıl parlayan, rengarenk ortamlarda çizgi film geçebilirdi ama buda algıyı etkilerdi.

Caillou namı diğer Kayyu'nun yaşamı çok sıradan ve doğal, tıpkı çocukların kendi yaşamı gibi. Çocuk bu yüzden çok çabuk özdeşleşebiliyor onunla. Kendini Kayyu zannedenler bile var.

Senaryosu çok basit ama bir o kadar da müthiş başarılı, senaryo yazarı çocuk dünyasına çok yakın kelimeler ve cümleler kurmuş, metinlerde yetişkin ciddiyeti yok.

Caillou, kel ve hastalık atlatmış bir çocuk olduğu için çocukların şefkat hissini uyandırıyor ve kendine bağlıyor. Caillou kel bir çocuk. Çünkü hastalıktan dolayı saçı dökülmüş. Kel çocuklar utanmamaları gerektiğini Caillou sayesinde öğreniyorlar. Çocuklar bunu iyi biliyor.

Kayyu'nun biyolojik ritmi çok sakin, tam da çocukların arzu ettiği ama anne babasının izin vermediği yavaşlıkta bir hâli var. Çocuklar, çok hızlı olana kendini kaptırıyor, burada ise dengeli bir uyum sağlanıyor. Caillou çocukların ruhsal dengesini bozmuyor. Buradaki yöneliş iradi. Bu filmde çocuklar renk-ışık ve ses efektleri ile yakalanıp taciz edilmiyor. Filmi hazırlayanlar çocuklara tuzak kurmamış. Özellikle 3-3,5 yaş arası çocuklar kendilerini adeta filmin içinde zannediyorlar. Büyülü gözlerle, gözlerini kırpmadan Kayyu'yu izliyorlar... Bu anne babalarının da işin egeliyor, çünkü çocukları hem yeni bir şeyler öğrenmiş oluyor, hemde çocukları Kayyu seyrettiği sırada onlarda başka işlerini rahatça yapabiliyorlar.

Yurdumuzda ve dünyada televizyon ekranlarında çocukların en sevdiği yapımlar, genellikle çok hareketli çizgi filmlerdir. Bu yüzden lisanslarıyla öne çıkanlar hep tuhaf ve gerçek üstü çizgi karakterler olur.Bunlara bir de kahramanlık sosu eklediğinizde, özellikle erkek çocuklar için vazgeçilmez karakterler hâline gelebilir. Eski dönemlerin He-Man ve Voltranları ile sinemaya da uyarlanan Süperman ve Örümcek Adam ve şimdinin BenTen'inde hep bu kahramanlıkla birleşen gerçek üstü çizgiyi gözlemlemek mümkün. Kız çocuklarının ilgisi ise ağırlıklı olarak masal prensesleri kıvamındaki Barby ve Cindirellalardır.

Oysa kahramanımız Caillou'nun temel özelliği, çocukların çizgi film beğenilerine yönelik bütün algı ve tabuları yıkmış olması. İlk kez şiddet içermeyen, kahramanlık yapmayan, çok hareketli olmayan, hatta çok sıradan ve masal prensesi olmayan bir çizgi karakter, hem kız hem de erkek çocuklardan bu kadar büyük bir ilgi görüyor.

Bu ilgi giderek artıyor ve CAİLLOU ÇILGINLIĞI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR...

 

 

0
0
0
Yorum Yaz